Botoks Nedir ?

Botoks;  “Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bu protein,  aslında çok uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Botox kırışıklıkları gidermek amacıyla ise 16 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kullanıma girmiştir.
2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA) tarafından kozmetik kullanımına onay verilmiştir. Şu ana kadar yalnızca ABD’de bir milyon uygulama yapılmıştır.

Hangi durumlarda botoks kullanılır ?

Nörolojide spastik kas problemlerinin giderilmesinde ve şaşılık gibi göz hastalıklarının tedavilerinde yıllardır uygulanmaktadır.
Dermatolojide cilt kırışıklıklarının azaltılması ve bazı kişilerde daha sık olarak görülebilen aşırı terlemelerin (Hiperhidrosis) giderilmesi amaçları ile kullanılmaktadır.

Botoks nasıl etki eder ?

Dinamik çizgiler yüz ifade çizgileridir; mimik hareketleri sırasında(kaş çatma, konuşma, gülme…) cilt altındaki küçük kasların kasılmalarıyla oluşur. Bu kasların kasılması zamanla cilde yerleşerek kalıcı çizgi ve kırışıklıkları oluşturur.
Botox, enjeksiyon yapılan bölgede sinirlerdeki geçişi bloke edip “kas kasılmasını engelleyerek” buradaki derinin gerginliğini sağlar, çizgileri açar.
Bu çizgiler erken dönemde botox tedavisiyle düzeltilebilir. Zamanla çizgiler derinleşir tek başına botox tedavisi yeterli düzelmeyi sağlayamaz başka ek tedaviler uygulanır.(lazer, peeling, dolgu maddesi enjeksiyonu…)

Botoks kimlere uygulanmaz ?

Gebelere, emzirenlere ve bazı kas hastalarına uygulanmaz

Botoks nasıl uygulanır ?

Botoks tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız bu tedaviyle ilgili beklentilerinizi ve endişelerinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktorunuz bu tedaviyle alacağınız sonuçları sizinle paylaşacak böylece tedavinin başarısı sağlanacaktır. Her hastanın tedavisi kendi kas yapısına ve cilt özelliklerine göre planlanır.
İşlem öncesinde lokal anestezik bir krem sürülebilir.
Kişinin kas yapısı göz önüne alınarak belirlenen kırışıklık noktalarına çok ince uçlu iğnelerle küçük dozlarda enjeksiyon yapılır.
Tedavi genelde 10-15 dakika sürer ve uygulama sırasında minimal rahatsızlık hissedilir.
İlaç, yalnızca enjekte edilen bölgede etkilidir genel dolaşıma karışmaz.
Uygulamadan sonra iki hafta içinde beklenilen etki başlar.

Botox en sık hangi bölgelere uygulanır ?


Botoks Bölgeleri

Alındaki yatay çizgiler

İki kaş arasındaki çizgiler

Göz çevresi çizgileri

Ağız çevresindeki çizgiler

Boyun çizgileri

Botoks sonrası hasta ne zaman normal aktivitesine döner ?

Hasta enjeksiyon sonrası normal aktivitesine hemen dönebilir.

Botoksun etki süresi ne kadar devam eder ?

Botox tedavisi 3-4 aylık bir düzelme sağlar. Uygulamalar tekrarlandıkça bu sure 8-10 aya kadar çıkabilir.

Botoks tedavisine başladıktan sona devam etmek zorunda mıyım ?

Botox tedavisine başladıktan sonra devam etmek zorunda değilsiniz tedavinin etkisi geçtikten sonra bile çizgiler uzun bir süre eski yoğunluğuna dönmez.
Uygulamalara devam edilirse giderek daha başarılı sonuçlar alınır. Çizgiler giderek hafifler ve yenilerin oluşması engellenir. Cilt eskiye nazaran daha iyi bir görünüm kazanır.

Botox yaptırdığımda yüzümde doğal olmayan bir ifade olur mu  ?

İlk kez botox yaptıran hastaların en sık sordukları sorudur. Bu konudaki endişenizi doktorunuzla paylaşırsanız tedavi dozlarınız buna göre düzenlenecek ve son derece doğal bir ifade sağlanacaktır.

Botoks tedavisine başlamak için uygun yaş var mıdır ?

Bu tedaviye başlamak için özel bir yaş yoktur. Kişinin kas ve cilt yapısına göre çok erken yaşlarda uygulama ihtiyacı doğabileceği gibi, daha ileri yaşlarda bu ihtiyaç olmayabilir.
Çizgilerin yeni başladığı dönemde botoxla çok iyi sonuçlar alınırken daha oturmuş çizgilerin tedavisinde tek başına botox yeterli olmamakta dolgu maddesi enjeksiyonu, lazer veya peeling tedavileri de gerekmektedir. Bu nedenle erken başlanan tedavilerle daha başarılı ve doğal sonuçlar sağlanır.

Botoks uygulamasının riskleri nelerdir ?

Bu konuda eğitim almış uzman kişiler tarafından uygulandığında işlemin riskleri yok denecek kadar azdır.
Uygulama bölgesinde hafif morarma ve kızarıklık, baş ağrısı, nadiren grip benzeri şikayetler olabilir. Tedavi sonrası uygulama yapılan bölge ovuşturulmamalı, baş dik tutulmalı, ağır egzersizden kaçınılmalıdır.

HİPERHİDROSİS NEDİR ?

Hiperhidrosis; anormal ter ve ısı kaybının olduğu genetik bir durumdur. Hem kadın hem de erkeklerde sosyal yaşamı etkileyebilecek ölçüde rahatsızlık oluşturabilir.
Terleme el içi, ayak tabanı veya koltuk altı bölgelerinde yoğundur. Botox bu aşırı terlemeleri önlemede başarılı ve güvenli bir tedavi sağlar.

Botoks terleme üzerine nasıl etki eder ?

Botox ter bezlerine giden sinir uyarısının engelleyerek etki eder.

Uygulama nasıl yapılır ?

Aşırı terlemenin olduğu bölgeler tespit edilerek, cilde ince iğnelerle, küçük dozlarda botox enjeksiyonu yapılır. İşlem süresi ortalama 15 dakika’dır. Etki tedaviyi takiben 1 hafta içinde başlar, 6-9 ay devam eder.