Lazer Epilasyon İçin Kullanılan Lazerler:

Lazer epilasyon cihazları yaklaşık 4 farklı tipte bulunmaktadır. Bu lazerlerin aralarındaki en önemli fark kullandıkları dalga boyudur. Lazer epilasyonun etkinliğinde dalga boyunun çok büyük önemi vardır; kullanılan lazerin dalga boyuna göre melanin tarafından emilimi farklılık göstermektedir.Melanin cilde kahverengi tonu veren bir pigmenttir. Derinin tüm katmanlarında bulunan melanin en çok kıl folikülü etrafında yoğunlaşmıştır. Koyu tenlilerde deride melanin oranı fazla, açık renklilerde azdır.

Uygulanan lazer enerjisi yapısı gereği melanin tarafından tutularak enerjisini melanine nakletmektedir. Bu esnada ortaya çıkan ısı yaklaşık 60 C dereceye kadar yükselebilmektedir. Bu yüksek derecedeki ısı hem melanini hem de etrafında bulunan komşu dokuları tahrip etmektedir. Melanine bitişik komşu doku da kıl folikülü olduğundan böylelikle kıl folikülü de imha olmaktadır.

Lazer epilasyon cihazları dalgaboylarına göre başlıca 4 grupta incelenebilir:

1. Ruby lazer (694 nm)
2. Alexandrite lazer (755 nm)
3. Diod lazer (810 nm)
4. Nd-Yag lazer (1064 nm)
Bir de Intense Pulse Light (IPL) teknolojisi ile çalışan cihazlar vardır ancak bunlar lazer değildir.

Lazer Cihaz TürleriEpilasyon Cihaz Etkileri

Lazer epilasyon tedavisinin başarısı uygulanan kişinin kıl yapısı, kıl kalınlığı ve cilt rengi ile doğrudan ilgili olduğundan tek tip cihaz tüm insanlar için uygun değildir. Her lazerin dalgaboyuna göre farklı sonuçları olacaktır.

Alexandrite Lazer:
Açık renk cilt ve siyah tüylere sahip bir kişi için en etkili lazerdir. Bu dalgaboyunda melanin absorbsiyonu çok iyidir, bu nedenle tedavi sonuçları çok memnun edicidir. Tüm dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen sistemdir. Soğutma sistemi sayesinde uygulama sırasında hissedilen acı yok denecek kadar azdır ve uygulama süresi kısadır. Hasta konforu ve memnuniyeti en fazla olan lazerdir.  Alanya Uzman Lazer en son teknoloji Alexandrite Lazer cihazını bünyesinde barındırmaktadır.

Diod Lazer:
Diod lazerle diğer cihazlar ile uygulama yapılamayan ince ve açık renkli kıllara da uygulama yapılabilir. Etkin soğutma sistemi ile uygulama sırasında hissedilen acı en aza indirilir. Yanık ve leke komplikasyonu çok azdır. Yazın güvenle uygulama yapılabilir.

Nd-Yag Lazer:
Dalga boyları arasında melanin tarafından en az emilen ışın olup en koyu tenlilere dahi rahatlıkla uygulama yapılır. Bu dalgaboyunda hemoglobin emilimi olduğundan esasen damar tedavilerinde kullanılır. Uygulama ağrılıdır.

Ruby Lazer:
Melanin tarafından en çok tutulan dalgaboyudur. Ancak bunun ciltte lekelenme, beyaz veya kahverengi benekler şeklinde renk değişikliği gibi dezavantajları vardır. Bu yüzden artık pek kullanılmamaktadır. Bu yöntemle kıl folikülü yok olmaz, daha ince hale gelir ve kalıcı bir epilasyon yöntemi değildir. Çok beyaz tenli ciltlere uygulanabilir.

IPL:
Fotoepilasyon, flash lamba teknolojisi, mavi ışık vb şekilde adlandırılan bu yöntem lazer değil, yoğunlaştırılmış ışıktır. 550 – 1200 nm aralığında dalgaboyu kullanılır. Kılı yok etme gücü olmadığından uygulamadan sonra kıl bir süre sonra incelerek tekrar çıkar. Soğutma sistemi olmaması nedeniyle yanık ve leke komplikasyonu sıklıkla görülür. En kötü komplikasyonu, özellikle yüz ve boyun bölgelerinde uygulama yapılan bölgenin etrafındaki komşu bölgelerde uyku halinde olan kıl foliküllerinde tetiklenme gözlenebilmesi durumudur. Bu da uygulama yapılan bölgelerde kıl azalırken, etraftaki komşu bölgelerde kıl artışına neden olur.