Mezoterapi

MezoterapiMezoterapi Latince ‘’Mezo-Orta’’ ve ‘’Terapi-Tedavi’’ kelimelerden oluşmuş bir kelimedir. Mezoterapi-cildin orta tabakasına yapılan bir tedavi metodudur. İlaç karışımı mikroenjeksiyonlar halinde çok düşük dozlarda verilmektedir. Tedavi edilecek bölgeye 4-6 mm uzunluğunda çok ince iğneler kullanılarak çok küçük miktarlarda ilaçları lokal olarak enjekte etmeye dayanan tamamen tıbbi bir eylemdir. Endikasyona göre değişen çeşitli ilaç karışımları 5-10 dakika gibi bir süre içerisinde deri altına enjekte edilir.

Bu metod İlk kez 1950’li yıllarda Fransız doktorlar tarafından kullanılmış ve günümüze değin geliştirilerek birçok ülkede mezoterapi yapma yeterliliği belgesine sahip hekimler tarafından uygulanmaktadır.

KULLANILDIĞI ALANLAR:

1. Çatlaklar
Çatlaklar
Bu basit cilt lezyonu gerçek bir cilt patolojisinden ziyade genç kız ve kadınlarda çok sık rastlanan çirkin bir görüntüdür. Gebelik ve aşın kilo alma sonucunda cildin aşırı gerilmesi sonucu oluşur Çatlakların halihazırda etkin bir tedavisi yoktur. Mezoterapi, derinin orta tabakasını tümüyle yeniden yapılandırma iddiasında bulunmadan, görünümü azaltabilen bir tedavi seçeneğidir. 15 günde bir olmak üzere 5 yada 10 seans yapılır. Azami 15 ile 16 seans sonunda sonuç alınır. Çatlaklar sistematik olarak tedavi edilemezler. Sedefleşmiş çatlaklar tedavi edilemez. Çatlaklar pembe ve morken iyi endikasyon oluştururlar.

2. Nedbeler

NedbellerKökeni ne olursa olsun bir cilt lezyonundan sonra oluşan doku tamiridir. Gerekli seans sayısı ezvon hacmi ve yayılıma bağlıdır. Birer hafta aralıklarla 5-6 seans yapılır. Tam olarak yok etmek mümkün değildir fakat görünüm azaltılabilir.

3.  Selülitte Mezoterapi

Selülit

Selülit kelimenin anlamı deri ve deri altı dokusunda bulunan bir enfeksiyondur. Fakat selülit olayında herhangi bir iltihabi durum yoktur. Selülit de yağhücrelerin çapında ve sayısında artış vardır, yağ hücreleri kümecikler haline gelir ve bunların etrafını sert bağ dokusu sararak hapseder ve bunun sonucu deri “portakal  kabuğu görünümü alır”. Aynı zamanda cilt altında lenf ve venöz (toplar damar) dolaşımı yavaşlar ve su metabolizma bozukluğuna bağlı hücreler arası fazla miktarda sıvı toplanmaya başlar.

Kadınlarda östrojen hormonu etkisi ile cilt altı yağ hücrelerinin su ve tuz tutulumu eve yağ hacminin artması ile destek doku içine sıkışıp hareketsiz kalması sonucu cildin sert, pürüzlü bir görünüm alması selülit olarak tanımlanır.

Tedavi :

Selülitin en etkin medikal tedavisi mezoterapidir. Tedavinin amacı kan ve lenf dolaşımını düzenlemek, fazla yağların parçalanmasını sağlamak, böylece selülitli dokuyu ortadan kaldırmaktır. Parçalanan yağların yakılması için tedavi diyet ve egzersizle desteklenir.

Seansların sıklığı ve süresi selülitin tipine yerleşim alanına göre belirlenir. 8-12 seans sonunda l-2 beden incelme olur, cilt esnek  bir görünüm kazanır.

4. Spor Sakatlıkları Ve Romatizmal Hastalıklar
5. Alopesi (Saç dökülmesi)
6. Cilt Kırışıklıkları

Saç mezoterapisi

Seans Öncesi Dikkat Edilecek Önlemler :

 • Seans günü krem, vücut sütü, far veya yerel parfümler kullanmayınız,
 • Seans öncesi kişisel temizliğinizi ve duşunuzu yaparak geliniz,
 • Cilde temas eden elbiselerin temiz olmasına dikkat ediniz. Dar kot pantolon giymeyiniz,
 • Seans başlamadan 48 saat önce salisilat (aspirin), romatizmal ilaçlar (Voltaren, naprosyn), damar tıkanıklığını önleyici (Tıclıd tablet, Ticlocard tablet), kalp damarlarını genişletici (Drisentin draje, Vazodil drj.) türü ilaçlar durdurulmalıdır,
 • Bir ilaca, besinlere karşı ya da mevsimsel allerjiniz varsa doktorunuza söyleyiniz,
 • Adet dönemlerinizi bildiriniz.

Seans Sonrası Dikkat Edilecek Önlemler:

 • Güneşten 48 saat korununuz,
 • Seans sonrası 12 saat geçinceye kadar banyo ve duş yapmayınız,
 • Krem ve sulandırıcı süt kullanmayınız,
 • Fizik tedavi ve buna benzer tedavi yöntemleri alıyorsanız doktorunuza bildiriniz,
 • Verilen diyete riayet ediniz. Tuzlu ve yağlı yiyecekler kullanmayınız. Kabızlıktan kurtulmak için lifli gıdalar yenmelidir. Çayı şekersiz içiniz. Kahve ve alkol almayınız.
 • Su tüketimi kışın 1-1.5 litre, ya n 2-4 litre olmasına dikkat ediniz,
 • Düzenli egzersiz yapınız :
 • Haftada 3-4 kez, her seans 30-45 dakika sürmelidir,
 • Egzersizlere başlamadan önce 10 dk. ısınma (bisiklet, kültür fizik hareketleri) periyodu ve egzersiz bitimi 10 dk. aktif soğuma yapınız. Esneme egzersizlerini en az 20 dk ve hafif ve orta şiddette yapınız.
 • Sizin beğenerek yapabileceğiniz egzersiz türünü seçiniz,
 • Önerilen egzersiz türleri arasında; yürüyüş, hızlı yürüme, yüzme, ev ya da sokak tipi bisiklete binme, kürek çekme, karın kaslarını güçlendirmek için mekik çekme sayılabilir,
 • İp atlama, uzun mesafe koşma, hoplama-zıplama türü aktivitelerden kaçınılmalıdır. Zira, bu aktiviteler selülitli yağ dokusu üzerinde çekilmelere neden olabilirler.
 • Yoga ve stres atıcı gevşeme teknikleri yararlı olabilir.

Mezoterapi Uygulaması;

Mezoterapi uygulaması hastanın yaşına, sellülit durumuna, hastanın mevcut  kilosuna göre değişir. Ortalama 10-15-20 seans yeterlidir. Seanslar başta haftada 2 veya haftada 1 uygulanır. Tedavi bittikten 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl sonra 1 seans daha yapılabilir.

Mezoterapi seans aralıkları minimum 1 hafta olmalıdır. Bir seansta enjekte edilen ilaç dozu 10 cc yi aşmamalıdır. Mezoterapide ortaya çıkan yan etkiler genellikle seans aralığı ya da dozaja dikkat edilmedi ise görülmektedir.

Yan etkileri;

Mezoterapi yapılan bölgelerde geçici morluklar olabilir (Özellikle  kanama bozukluğu olan insanlarda morluklar büyük olabilmektedir.) Mezoterapide kullanılan ilaçlara allerji gelişebilir.